سازمان برنامه و بودجه کشور

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس

در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در سال جاری انجام گرفت؛ ارائه گزارش سند ملی آمایش و جایگاه استان فارس در سند
در سومین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در سال جاری انجام گرفت؛ ارائه گزارش سند ملی آمایش و جایگاه استان فارس در سند

سومین جلسه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان در سال جاري، روز چهارشنبه مورخ 19‏/03‏/1400به رياست دکتر عنایت اله رحیمی استاندار فارس و با دبیری دکتر حسن نوروزی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس در سالن شهيد قاضي استانداري برگزار شد.

🔹به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس، این جلسه که حدود دو ساعت به طول انجامید اختصاص به ارائه گزارش سند ملی آمایش و جایگاه استان فارس در سند داشت.
🔸ظرفیت استان فارس در زمینه تامین گاز کشور در سند ملی آمایش دیده نشده است
🔹استاندار فارس در این جلسه با اشاره به عبور ۸ خط فشار قوی گاز از استان فارس گفت: ظرفیت استان در زمینه تامین گاز کشور در سند ملی آمایش دیده نشده است.
🔹دکتر رحیمی اظهار داشت: در سند ملی آمایش باید به ظرفیت توریسم درمانی استان فارس و قطب علمی جنوب بودن این استان توجه ویژه شود.
🔹وی با بیان اینکه کارها باید بر اساس سند و برنامه‌ از پیش تعیین شده پیگیری شود، افزود: اگر کاندیداهای ریاست جمهوری یک بار سند آمایش ملی کشور را مطالعه می‌کردند با مطالبی که بر اساس آن مطرح می‌کردند می‌توانستند مردم را برای رای دادن قانع کنند.
🔹استاندار فارس با بیان اینکه استان فارس اولین استان از نظر وسعت مراتع و دومین استان از نظر وسعت جنگل است و همه این موارد باید در سند آمایش سرزمین دیده می‌شد، عنوان کرد: چنین جلساتی که به بررسی ظرفیت‌های استان پرداخته می‌شود را می‌توان بهار حرکات ذهن و فکر نامید زیرا خیلی از ظرفیت‌هایی که فراموش را یادآوری و خیلی ظرفیت‌هایی که مغفول مانده را گوشزد می‌کند.
🔹دکتر رحیمی با بیان اینکه سند آمایش سرزمین یک سند راهبردی است و قرار نیست یک سند اجرایی باشد بلکه تصمیمات و برنامه‌ریزی‌هایی که براساس این سند گرفته می‌شود باید کاربردی و اجرایی باشد، اظهار داشت: سند آمایش سرزمین یک طرح هدایت‌ کننده در بلند مدت است و به ما می‌گوید که چه جمعیتی در کجا چه فعالیتی انجام دهد.
🔹وی با بیان اینکه در حال حاضر تولید و صادرات کشور ما بر مبنای قرن 19 و مصرف و واردتمان بر مبنای قرن 21 است، افزود: سرعت پیشرفت علم و فناوری در نیا خیلی بالا است و دنیا نایستاده که ما به آن برسیم بلکه ما باید با شتاب بیشتری حرکت کنیم که بتوانیم از آنها جلو بزنیم.
🔹استاندار فارس با بیان اینکه در کشور مسئول ملی و محلی وجود دارد اما یک شکاف بین این دو وجود دارد و آن هم مسئول منطقه‌ای  است، گفت: نیاز است که با تعیین مسئول منطقه‌ای این شکاف از بین برود و از تمرکزگرایی و جزیره‌ای عمل کردن جلوگیری شود.
🔹رییس شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس در پایان از تلاش های دستگاه‌های اجرایی در تدوین سند آمایش سرزمین تقدیر کرد و خواستار استفاده متناسب دستگاه‌های اجرایی از این سند شد.
🔹رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس نیز در این جلسه با اشاره به تصویب سند ملی آمایش، اظهار داشت: سند آمایش یک برنامه بلندمدت و راهبردی است و ما توقع نداریم که این سند یک برنامه اجرایی به ما بدهد بلکه باید تعیین‌کننده راهبردها باشد.
🔹دکتر نوروزی با بیان اینکه در سند آمایش قلمرو مستعد توسعه شناسایی و الگوی مطلوب جمعیت، فعالیت و زیرساخت‌ها ارائه می‌شود، گفت: سند آمایش استان فارس سال 97 تکمیل و به سازمان برنامه و بودجه کشور ارائه شد.
🔹وی با بیان اینکه استان فارس در تولید خرما و محصولات استراتژیک مثل گندم و جو به صورت ویژه در سند ملی آمایش دیده شده است، افزود: در سند ملی آمایش یک حلقه گردشگری طبیعی، تاریخی، فرهنگی بین فارس، اصفهان، یزد و کرمان تشکیل شده علاوه بر آن فارس در بحث محور گردشگری زیارتی و قطب گردشگری سلامت نیز دیده شده است.
🔹دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس با بیان اینکه برای بروز کردن و ارائه نقطه نظرات در مورد نقش فارس در سند ملی آمایش فرصت وجود دارد و ما از الان تا یک سال فرصت داریم که مطالعات آمایش استان را بازنگری کنیم، گفت: برنامه هفتم توسعه نیز باید براساس سند آمایش تدوین شود و علاوه بر این شورای هماهنگی توسعه منطقه‌ای نیز باید تشکیل شود.
🔹لازم به ذکر است، دکتر سید حمیدرضا طبیبی سرپرست معاونت برنامه ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس نیز در این جلسه به ارائه جزئیات سند ملی آمایش و جایگاه استان فارس در این سند پرداخت.

📊سایت اینترنتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس
📊https://www.mpo-fr.ir
📊مجله خبری در ایتا
📊https://eitaa.com/news_mag
📊مجله خبری در سروش
📊 @News_Ma

 

 

۱۴۰۰/۰۳/۱۹

گالری تصاویر